Дерево vs ДСП: що краще і який матеріал вибрати для меблів?

При виборі меблів здоров’я і безпека домочадців залежать не тільки від наявності/відсутності гострих кутів на предметах інтер’єру, їх міцності та якості збірки, але й від матеріалу виготовлення. Найбільш поширені варіанти для створення ліжок, шаф, комодів та іншої обстановки — дерево і ДСП.

Меблі в спальню з дерева

Шанувальники дерев’яних меблів посилаються на натуральність і екологічність матеріалу, цінителі ДСП — на дешевизну та легкість обробки деревостружкових плит. Чи так це насправді та що краще вибрати: дерево або ДСП? Розбираємося в статті.

Меблі з ДСП

ДСП — листовий композиційний матеріал. Він виготовляється з деревної тирси і стружок, просочених зв’язуючою речовиною — синтетичними смолами. Деревні стружки пресують при високій температурі, надаючи їм форму плити.

Готовий лист можуть облицювати шпоном, папером, полімерними плівками або пластиком. ДСП може навіть мати декор під дерево, але за властивостями і якістю це не натуральна деревина! Матеріал широко використовується при виготовленні корпусних меблів, особливо економкласу.

Зверніть увагу, що смоли, які застосовуються у виробництві деревостружкових плит, виділяють шкідливий для здоров’я людини формальдегід — безбарвний газ.

Тому не всі види ДСП придатні для виготовлення меблів. Наприклад, клас Е2 заборонений для виробництва предметів інтер’єру в дитячу кімнату, на відміну від дерева.

Дитяче ліжко з дерева

Вироби, виготовлені з дешевої та низькосортної плити, яка не відповідає встановленим нормам безпеки, можуть мати негативний вплив на здоров’я і загальне самопочуття домочадців. Підвищена концентрація формальдегіду здатна викликати головний біль, занепад сил, алергічні реакції.

Чому ж меблі все ж виготовляють з деревостружкових плит?

Переваги ДСП

Основний плюс матеріалу — дешевизна. Низька ціна обумовлена тим, що виготовляють плити з тирси і стружок. Тому меблі з ДСП вартують менше, ніж предмети інтер’єру з натурального дерева.

Крім того, деревостружкові плити:

 • універсальні — підходять для виробництва різних предметів обстановки (столи, стелажі, полиці, ліжка);
 • відносно легкі — це спрощує транспортування і складання виробів;
 • естетично виглядають — за рахунок різних видів покриття ДСП виглядає привабливо і випускається у величезних варіаціях відтінків.

Що ж до стійкості до впливу зовнішніх факторів, тут варто відзначити, що деякий захист від вологи й високих температур мають вироби з ламінованого ДСП.

Меблі з натурального дерева

Неопрацьований деревний масив може мати вигляд брусків, дерев’яних полотен, з яких потім виробляють предмети обстановки. Масив виготовляють різними способами, але завжди тільки з цільного шматка дерева, а не з тирси, стружки та інших деревних відходів, як ДСП.

Найбільш поширені види дерева, які використовуються для предметів інтер’єру, — вільха, сосна, дуб, ясен. Ця деревина має яскраво виражену фактуру у вигляді деревних кілець і смуг, добре піддається обробці, дозволяючи зробити красиві фігурні елементи.

Завдяки спеціальному покриттю дерев’яні меблі стійкі до температурних перепадів й дії вологи.

Меблі з дерева для спальні

Вартість дерев’яних предметів інтер’єру варіюється в залежності від виду дерева, складності виготовлення виробу та інших чинників. Звичайно, ціна буде вище, ніж у виробів з ДСП, так само як довговічність, якість і безпечність меблів з масиву дерева.

Плюси дерев’яних меблів

Отже, чим же порадують користувачів меблі з натуральної деревини:

 • Екологічність — незалежно від виду дерева, яке використовується, вироби не виділяють шкідливих речовин. Навпаки, такі меблі позитивно впливають на самопочуття оточуючих. Наприклад, ліжко або шафа з сосни довгий час виділяють фітонциди — речовини, що пригнічують ріст і розвиток шкідливих бактерій.
 • Довговічність — не рідкість, коли дерев’яне ліжко або шафа переходять від одного покоління іншому. При правильному догляді меблі з натурального дерева не розсихаються, не тріскаються і не розбухають від вологи.
 • Естетичність — за рахунок природної текстури дерева та можливості створити будь-які форми й візерунки з дерева меблі виглядають вишукано, гармонійно вписуються в інтер’єр будь-якого стилю.

Двоспальне ліжко з дерева

Дерево ще називають «живим» матеріалом: навіть після обробки воно «дихає», сприяючи створенню сприятливого мікроклімату в кімнаті.

Що краще: ДСП або дерево?

Порівняйте самі:

 1. Виготовлення — всупереч поширеній думці, ДСП виготовляється довше і обходиться дорожче, ніж дерево.
 2. Вартість готових виробів — меблі з ДСП можуть коштувати дешевше, але служать значно менше, ніж дерев’яні.
 3. Безпека — в будь-яких видах деревостружкових плит є формальдегід, нехай навіть у мінімальних кількостях. Деревина — натуральний екологічний матеріал.
 4. Стійкість до зовнішніх впливів — для захисту від вологи і температурних перепадів в меблях з дерева використовуються натуральні масла і фарби. ДСП облицьовують шпоном, папером, пластиком, але від тривалого впливу вологи таке покриття не врятує.
 5. Зовнішній вигляд — ДСП не допускає тонкої обробки (глибоке фрезерування, різноманітні фігурні деталі), а з сосни або вільхи можна зробити, наприклад, красиві різьблені ліжка.
 6. Висновки про те, що краще — ДСП або натуральне дерево, робіть самостійно, зваживши за та проти двох видів матеріалу.

Щоб отримати консультацію стосовно вибору і замовлення дерев’яних меблів, звертайтеся до консультантів «JUSTWOOD».